Saturday, March 28, 2009

Üks open-source edulugu - Firefoxi browser

Projekt millest edaspidi sai Firefox algatati Mozilla Suite eksperimendina nimega m/b ( Mozilla Browser) ja 2002 aastal anti asja ka katsetada Phoenix nime all.

Phoenixi nime kasutati kuni aprillini 2003 aastal kui nimi muudeti sest tekkis kaubamärgi vaidlus firmaga Phoenix Technologies. Uueks nimeks võeti Firebird. Kuna aga oli olemas ka Firebird server siis tekkis uus vaidlus ja 2004 veebruaris nimetati projekt ümber Mozilla Firefox´iks – lühidalt Firefox´iks. Et edaspidi ei tekiks nime vaidlusi võeti ka patent nimele Firefox USA patendiametis 2003. aastal. Sellega aga asi ei piirdunud. Firefox 0.8 ei saanud välja lasta kuna selgus et Suurbritannias oli registreeritud tarkvara valdkonnas nimi Firefox – The Charlton Company poolt. Pidev nimede vaidlus tekitas ka browserile uue hüüdnime “Firesomething.”

Eesolevad Firefoxi arendused on koondunud ühisnimetaja “Minefield” alla. Firefoxi arendustegevus peale versiooni 3.0 on jagatud kahesse osasse – 4.0 ja 3.1. Firefox 3.0 ise tehti avalikuks 17. juunil 2008 aastal. Mitchell Baker, endine Mozilla CEO on nimetanud mõned tulevased Firefoxi lisafunktsioonid nagu browseris video playback võimalus, offline aplikatsioonide loomine ja Firefoxi versioon mobiiltelefonidele.

Nagu enamiku open-source tarkvara puhul on Firefox pidevas arengus tuhandete programmeerijate poolt üle maailma. Kuid kaks inimest on suurimas osas asja eest vastutamas. Üks on noormees nimega Blake Ross , kes tänaseks on 22 aastane. Teine on Ben Goodger – 27 aastane Uus-Meremaa noormees. Ross – olles sisse loginud oma vanemate America Online interneti kontolt, alustas 14 aastaselt Firefoxi bugide parandustöödega Mozilla Group´i juures. Goodger sai Firefox 1.0 peamiseks tegijaks peale seda kui Ross hakkas täiskohaga üliõpilaseks 2003 aastal. http://www.wired.com/wired/archive/13.02/firefox.html

Firefoxi tegi Wired andmetel eriliseks Open-source tarkvara hulgas see, et nad pöördusid tarbija poole. Seni olid valdavalt open-source projektid olnud valdavalt suunatud advanced kasutajatele heade tehniliste oskustega. Firefox tungis aga Microsofti territooriumile ja hakkas pöörama tähelepanu tavakasutajate oskustele ja vajadustele. Paljudest rahulolevatest kasutajatest said toote misjonärid ja kõigest nädalaid peale toote debüüti toimusid juba 392 maailma linnas Firefoxi väljatuleku puhul peod. Seda võib pidada iga turundustegelase unistuseks.

Üks pea-arendaja Ross ise kommenteeris asja selliselt, et inimesed arvasid et browseri sõjad on läbi, kuid ajal kui Firefox välja tuli oli laialt levinud arvamus et Internet Explorer ei ole turvaline ja seda puudust hakkas korvama Firefox.

Praeguseks on edu togutu ja Firefox on üks paremaid näiteid edukast open-source lahendustest maailmas. Firefox 3 avamise päeval eelmisel 2008 aastal laadis seda uuemat versiooni alla 8 miljonit korda, see ületas prognoosi milleks oli 5 miljonit allalaadimist 24 tunni jooksul. Uue versiooni avamise päeval andis intervjuu ka Firefoxi juht Mitchell Baker. Tema käest küsiti et mis on Firefoxi eesmärk ja millist turuosa soovitakse saavutada browserite turul maailmas. Ta vastas et peamine saavutada oma peamine eesmärk – avatud veebi tegemine. “Me soovime omada piisavalt turuosa et suunata interneti arengut meie soovitud suunas. Meil ei ole kindlaid numbrilisi eesmärke.” “Eesmärgiks ei ole saada ainsaks suureks firmaks , kes ise otsustab mis suunas veeb areneb. Mozilla on selleks et oleks lõbus ja selleks et ehitada paremat internetti.”

Samas on Firefox ka rahaliselt arvatavasti kõige edukam open-source projekt. Nimelt teenib Firefox raha sponsoritelt ja 2005 aastal näiteks oli sellise tulu suuruseks 55 miljonit dollarit. Raha allikateks on Google sugused firmad. Firefox browseril on sisse ehitatud otsingu riba millega saab otse browseri aadressi riba juurde sisestada otsingu sõnu, otseselt ilma google.com lehele minemata. Selle rakenduse eest Google maksab Firefoxi ülal pidavale firmale. Et firma on non-profit asutus siis raha , mis sisse tuleb kasutatakse Firefoxi edasiseks arendustegevuseks.



Firefox history in screenshots

No comments:

Post a Comment